Břehyně

Úvod » Dům & okolí » Břehyně

Osada Břehyně se nachází necelé 2 km severovýchodně od města Doksy a něco přes 1,5 km východně od Máchova jezera, na břehu stejnojmenného rybníka.

Osada Břehyně byla pravděpodobně založena zároveň s Břehyňským a Velkým rybníkem Karlem IV kolem roku 1367. První písemné zmínka o místě je v Privilegiu Jiřího z Poděbrad z roku 1460, ve kterém dal městu Hirschberg (Doksy) právo na mlýn na potoku Rohlevce.  Obec i mlýn ale již kolem roku 1550 zanikly. V průběhu 18. století byla obec znovuosídlena. Od roku 1740 již zde břehyňský mlynář provozuje pilu, ze které v roce 1780 dodává dřevo až na stavbu Terezínské pevnosti. Úspěšné mlynářovy obchodní aktivity mu umožnili provoz rozšířit v roce 1799 o bělení přízí a látek, v roce 1803 ještě o červené barvení látek.

V roce 1832 obec Heidemühl (Břehyně) měla 10 domů s 42 obyvateli, z toho 4 domy s 19ti obyvateli patřily k továrně. Ta měla 3  budovy a pracovalo v ní 200 lidí. Ostatní domy patřily k Valdštejnskému panství.

Obec v této době patřila spolu s okolními obcemi Staré Splavy, Poslův Mlýn, Okna, Skalka u Doks a Zbyny do farnosti církve římskokatolické Doksy.

V roce 1840 je továrna uzavřena a mlýn byl prodán hraběti Valdštejnovi.

Až do roku 1848 patřila obec Heidemühl částečně pod vrchnostenskou správu Valdštejnů ve Weisswasseru (Bělá p. Bezdězem) a částečně pod správu města Hirschberg. Když byla v roce 1848 vrchnostenská správa zrušena byla obec Heidemühl od roku 1850 začleněna do okresu Hirschberg v Boleslavském kraji a soudní okres Dauba (Dubá). Břehyně v roce 1869 jako obec pod názvem Heidemühl patřila k okresu Dauba. V letech 1880 až 1910 to už byla jen osada obce Hirschberg, okres Dauba. Koncem 19. století má obec již 12 domů a stává se z ní oblíbená výletní destinace a funguje zde parní pila hraběte Valdštejna. V roce 1909 byla dokončena silnice Hirschberg - Nimes (Mimoň) procházející Břehyní. V roce 1924 se z osady s německým jménem Heidemühl se stává osada Břehyně.  Vlastník pily a mlýna Adolf Valdstein osadil pilu v roce 1930 Francisovou turbínou. Po Mnichovu byla celá oblast začleněna do Velkoněmecké Říše, aby se po válce se znovu vrátila do Československa. Následně byla většina německých obyvatel odsunuta. V roce 1950 vzniká okres Doksy a od roku 1961 tvoří Břehyně část obce Doksy okres Česká Lípa. (zdroj Historický lexikon obcí a Wikipedie)

 

Kaplička svatého Vavřince na Břehyni poblíž silnice Doksy - Mimoň na dobové pohlednici z počátku 20. století, v pozadí je roubená stavba vodního mlýna zbořeného kolem poloviny 20. století, vpravo je střecha pily poháněné vodou z rybníka, úplně vlevo vidět je část konírny.

Heidemühl (jpg)

Dobová pohlednice "Gruss aus Heidemühl b. Hirschberg". Na prvním obrázku je Gasthaus zur Teichrose (hostinec U Leknínu), druhý je pohled z hráze na Bezděz přes Břehyňský rybník a na třetím je hájovna stojící na opačné straně hráze než je hostinec.

Heidemühl 1899

 

Za první republiky spolu s turistickým rozmachem začalo několik zdejších majitelů usedlostí nabízet ubytování. Zdejší hostinec Gasthaus Zum Teichrose (Hostinec U Leknínu) se stal vyhledávanám turistickým cílem. Jeho tehdejší provozovatel - Josef Schreier nabízel 8 lůžek ve 4 pokojích bez vodovodu a se suchým záchodem na dvoře, jak je možné dohledat v jednom z dobových inzerátů.

Gasthaus zur Teichrose cca1940

Hostinec U Leknínu ve 30. letech 20. století

 

Mezi dnešní turistické zajímavosti Břehyně patří kromě kulturní památky U Leknínu  samozřejmě Národní přírodní rezervace Břehyně Pecopala, jejíž součástí je i Břehyňský rybník. Další zajímavostí, která také určitě stojí za zhlédnutí, je uměle vytvořená průrva ve skále sloužící k odvodu vody z Břehyňského rybníka a barokní kaplička sv. Vavřince se zvoničkou z roku 1779, která je také na seznamu kulturních památek. Od silnice z Břehyně na Mimoň jsou nejkrásnější podvečerní pohledy na hrad Bezděz přes Břehyňský rybník.

 

Celý dům je nekuřácký. Kouřit je možné na zahradě.

Ubytování pouze bez domácích mazlíčků.